21 Haziran 2012 Perşembe

"Dumping Sendromu" nedir?

En son göz altı torbalarımı aldırmıştım. Ve Doktorumun verdiği diyetle devam ediyordum..
Diyetimde yazanların yarısını bile tüketemiyorum. Sıvı döneminin canını seveyim.. Ki hala çoğunlukla sıvı tüketiyorum.
Çorba can'dır!
Cıvık püreler, sulu çırpılmış yumurta bile canımı acıtıyor. Bu dönemi maksimum ağırdan almam en iyisi olacak.
..
2 kere daha fenalaştım bu arada.. olayın adı "Dumping Sendromu" imiş..İlki hazır kahve içtim soğuk olanlardan. en ufak boyun yarısı kadar. İçerken bir şey yok..
Ardından tansiyon düşmesi. bulanık görme. beyinde karıncalanma. midede tuhaf his. bayıldım, bayılıyorum.. eve dönene kadar 4 yerde mola verip oturdum.kolonyalar, soğuk sular..
2.si evde.. Doktorumun verdiği diyet listesinin sabah kahvaltısıyla.  1 su bardağı yağsız süt, içine yarım muz, 3 yemek kaşığı yulaf. blendır edilecek.. ettim. içtim. daha önce de içmiştim. ama sorun yaşamamıştım. Bu sefer Allah'ım al beni yanına dedim. Şükür ki evdeyim. Soğuk terler döküyorum sanki ama terlemiyorum. yattım yatağa.. Sanki yatak beni içine doğru çekiyor. Bayılsam kurtulacağım sanki, bayılmıyorum da.. Allah düşmanıma yaşatmasın diyeceğim hallerden.. kendimi daha iyi hissetmeye başladığımda köpeğimi dışarı çıkardım. Malum evlatcığımın ihtiyaçları da var. Çıkmışken tansiyon ölçtürdüm eczanede. iyi hissettiğim hali 9-5 çıktı. evde fenalık geçirdiğim zaman kaçmış ben bilmeyeyim!
Ve bu halin adı "Dumping Sendromu"

Sensei Başak facebookda konunun linkini paylaşmış. Ben de sizlerle paylaşayım..

Dumping Sendromu
Dumping-Sendromu.,midenin kısmen ve özellikle tamamen alınmasından sonra görülen bir tablodur. Bu tabloda, ameliyattan sonra kalan midenin ya da mide tamamen çıkarılmış ise bağırsak kullanılarak oluşturulan yedek midenin içindekiler, fazla hızlı bir şekilde ince bağırsağa boşalır.
Hemen yemekten sonra görülen ve erken dumping denilen olayda, gıda içerisindeki çözülebilir maddeler, bağırsaktaki kan yollarından sıvı emerler ve kalp çarpıntısı, tansiyon düşüşü, baş dönmesi, bulantı ve terleme gibi dolaşım sistemi semptomları ortaya çıkar.
Geç dumping denilen olayda ise birden gelen aşırı karbonhidrat nedeniyle kan şekeri seviyesi geçici olarak hızla yükselir ve kısa bir süre sonra hızla düşer. Bu nedenle yemekten 2-3 saat sonra kan şekeri düşüşü meydana gelebilir ve bu durum, huzursuzluk, titreme, güçlü iştah ve bilinçte bulanıklık belirtileri ile kendisini gösterir.

Sık sık küçük öğünler ile beslenmek, yemeklerde bir şey içmemek ve serbest şekerli şeyler (örn. tatlılar) yememek, bu duruma karşı alınacak en önemli karşıt önlemlerdir. Karbonhidrat alımını dengeleyecek posalı ve lifli maddelerin ve ilaçların alınması faydalı olabilir. Duruma göre, ince bağırsağın kalan mideye olan bağlantısını değiştirecek bir ameliyat gerekli olabilir.

alıntı: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/ansiklopedi/index.php?tid=358

Şu ana kadar bende Dumping yapanlar : Şeftali suyu , Normal süt, hazır kremalı kahve , ve muzlu yulaflı süt. :(
Bakalım daha neler neler yaşayacağız..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder